5 vecí, ktoré musíte pred odchodom na dôchodok spraviť

Ak sa tešíte na odchod do dôchodku, nie ste sám. Nespočetní pracovníci snívajú o tom, že nechajú svoju prácu za sebou a užívajú si slobodu neštruktúrovaných dní. Ale predtým, ako si splníte sen pri odchode do dôchodku, nezabudnite na nasledujúce kroky, aby ste neskôr ľutovali svoje rozhodnutie neskôr.

1. Posúďte svoje osobné úspory

Dúfajme, že ste strávili veľa vašich pracovných rokov posielaním peňazí do sporiaceho účtu alebo dôchodkového piliera. Ak uvažujete o odchode do dôchodku, teraz je čas na posúdenie vášho zostatku a zistite, čo to znamená z hľadiska použiteľných denných peňazí. Je dosť ľahké sa pozrieť na saldo v dôchodkovom účte vo výške 500 000 eur a myslieť si: “Wow, to je veľa peňazí.” Ak však použijeme 4% ročnú sadzbu odčerpávania, ktorá je už dávno štandardná, 500 000 eur sa premietne do len 20 000 eur ročného príjmu. Toto číslo samozrejme nezahŕňa iné zdroje príjmov, ktoré by ste mali k dispozícii, napríklad príjmy z prenájmu alebo príjmy z práce na čiastočný úväzok dansk hjemmeside.

2. Vyčistite váš rozpočet na odchod do dôchodku

Možno ste zvyknutí sledovať rozpočet a sledovať svoje výdavky starostlivo. Hoci je to určite pozitívny návyk, akonáhle prestanete pracovať, vaše výdavky sa pravdepodobne zmenia – na lepšie a horšie. Zatiaľ čo by ste mohli ušetriť peniaze na veci ako dochádzanie do zamestnania a dopravu (odchod do dôchodku by vám mohol umožniť zníženie výšky výdavkov v domácnosti s dvomi vozidlami na jediné vozidlo, čím ušetríte peniaze na náklady na údržbu a poistenie, môžete minúť viac peňazí na veci ako voľný čas budete mať navyše voľný čas na rukách. Pred odchodom do dôchodku si vytvorte nový rozpočet, ktorý podrobne opisuje výdavky, ktoré očakávate, keď sa vaša kariéra skončí. Pravdepodobne budete musieť tento rozpočet vylepšiť postupne, ale keď ho máte na svojom mieste, budete mať dobrý pocit, či vaše úspory budú počas vašich zlatých rokov postačovať, alebo či budete musieť ušetriť viac peňazí pred tým, než budete dôchodca.

3. Prečítajte si o nákladoch na zdravotnú starostlivosť

Všetci vieme, že zdravotná starostlivosť môže byť drahá v každom štádiu života, ale môže byť šokom, že priemerný 65-ročný muž dnes využije až 10000 eur na lekársku starostlivosť počas dôchodku. Ešte horšie je, že tieto údaje nepočítajú s dlhodobou starostlivosťou – štatisticky pravdepodobne potrebuje 70% seniorov viac. Dobrou správou však je, že čím viac sa vzdelávate o tom, aké by mohli vyzerať vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť, tým lepšie budete riadiť a udržiavať ich na minimálnej úrovni.
4. Vytvorte stratégiu pre nárokovanie sociálneho zabezpečenia

Ak ste ako väčšina seniorov, sociálne zabezpečenie vám bude môcť poskytnúť veľkú časť vášho dôchodku príjmu. Vaše dôchodky sú vypočítané na základe toho, koľko zarobíte počas svojej kariéry a veku, v ktorom ste prvýkrát začali platiť odvody DK.

5. Zistite, čo budete robiť s časom

Aj keď myšlienka mať všetok voľný čas na svete sa môže zdať príťažlivá, akonáhle sa ocitnete v tejto situácii, realita by vás mohla ťažko zasiahnuť. Pravdou je, že je ťažké prejsť z pracovného života na plný úväzok na úplný nedostatok štruktúry, čo vysvetľuje, prečo sa tak veľa dôchodcov v konečnom dôsledku stalo obeťou depresie.